Campagne Weetwatjezegt
Nederlanders staan bekend om hun directheid en stevige taal. Alleen hebben we niet altijd door welk effect deze manier van doen heeft op anderen. Daarom staat de campagne van Bond tegen vloeken in 2025 in het teken van weetwatjezegt. De campagne is een oproep aan Nederlanders om na te denken bij wat ze zeggen. Ferme woorden en vloeken kunnen kwetsend zijn.
De campagne begint met posters op treinstations en scholen. ‘Trein gemist? Laat je woorden niet ontsporen’, valt te lezen op een stationsposter. Op scholen gaat het om posters met teksten als: ‘Slecht cijfer? Voor een vloek geldt geen herkansing.’
Kwetsend taalgebruik
Schelden is helaas van alle tijden. “Op straat, op de werkvloer en online horen en lezen we nog steeds te veel vloeken en scheldwoorden”, zegt directeur Kees van Dijk van de Bond tegen vloeken. “Iemand die een scheldwoord of vloek uitspreekt, heeft vaak niet eens door wat hij zegt en hoe kwetsend het is voor anderen. Daarom zijn wij deze campagne gestart. We willen mensen bewust maken van kwetsend taalgebruik.”
Jezus is geen stopwoord
Veel Nederlanders vinden schelden met de ziekte kanker het ergste, omdat ze de ziekte van dichtbij hebben meegemaakt. Ook woorden die verwijzen naar geaardheid, beperking of geloof kunnen kwetsend overkomen. Voor christenen geldt dat het verkeerd gebruiken van de naam van God of Jezus als vloek een serieuze grens overschrijdt. Het derde van de tien geboden uit de Bijbel (Exodus 20:7) schrijft voor de naam van God niet ijdel te gebruiken. Niet zomaar, als stopwoord dus. Vanwege de heiligheid van God is het voor gelovigen heel ernstig wanneer God naar beneden gehaald wordt.
Weetwatjezegt – begin nu!
Weet jij wat je zegt? Heb je door welke impact je woorden hebben op jezelf en je omgeving? Wil je grip krijgen op je taal? “Het begint met bewustwording”, zegt Van Dijk. “Probeer jezelf een moment te geven om na te denken voordat je iets roept. Misschien kun je een alternatief bedenken of leren omgaan met frustraties zonder taal te gebruiken die anderen of jezelf schaadt.”
